Problemy z płynnością finansową dotyczą wielu przedsiębiorstw. Dowiedz się, jak restrukturyzacja może pomóc w ich rozwiązaniu!

Czym jest płynność finansowa?

Na samym początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie czym w ogóle jest płynność finansowa firmy? 

Najprościej ujmując to nic innego jak zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań i pokrywania bieżących potrzeb operacyjnych. Jest ona kluczowa dla zachowania stabilności firmy, ponieważ pozwala firmie na uniknięcie problemów z płatnościami, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie dobrych relacji z dostawcami czy klientami, ale także inwestowanie w rozwój własnej firmy na wielu płaszczyznach biznesu.

W tym miejscu pozwolę sobie na drobną dygresję, która pozwoli Tobie szerzej spojrzeć na problemy w Twojej firmie. Niezależnie od tego jak długo prowadzisz swoją firmę czy są to dwa lata, czy dwadzieścia lat traktujesz ją jak swoje dziecko. Nie ma oczywiście w tym nic złego i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Jednak takie podejście ma swoje plusy, ale i przede wszystkim minusy.

 

Bardzo często przez takie podejście nie widzimy problemów czy bolączek z jakimi zmaga się nasza firma. To właśnie tak jak rodzic, który nie widzi lub udaje, że nie widzi przewinień swojego dziecka.

Wiesz, że nie powinieneś na coś pozwolić, ale mimo woli pozwalasz na popełnienie błędu. Po to by dziecko się nauczyło i wyciągnęło wnioski. 

Problemy z Płynnością finansową

Dokładnie tak samo jest w przypadku, gdy w firmie pojawiają się problemy z płynnością, na które przedsiębiorcy przymykają oczy. Przeważnie to zjawisko zaczyna się od powierzchownie drobnych problemów jak opóźnienie w opłaceniu faktury kontrahentowi czy raty kredytowej do banku, by uruchomić lawinę następujących po sobie problemów. 

Tak jak opisałem w przykładzie z dzieckiem, pewnie zachowujesz się w takiej sytuacji tak samo, gdy w Twojej firmie pojawiły się problemy. Tłumaczysz sobie, że to tylko chwilowe problemy, że za moment z tego wyjdziesz i wszystko będzie dobrze, a problem jednak trwa i przez kolejne miesiące tylko narasta. 

 

Często w takiej sytuacji przedsiębiorca zaczyna od szukania nowego finansowania, które cudownie rozwiąże te problemy. To jednak tylko plaster na ranę, a nie dobre lekarstwo, które wyleczy skutecznie chorobę. Jednak próbujesz, ale przy kolejnych próbach banki odmawiają raz za razem i nie możesz zrozumieć, dlaczego. Przecież jeszcze nie tak dawno temu wszystko było w porządku, dosłownie jakby to było wczoraj.

Restrukturyzacja a płynność finansowa. Jak może pomóc?

Zaczynasz mieć za mało gotówki przez co nie masz, jak pokryć swoich bieżących faktur, spóźniasz się z opłacaniem rat kredytowych, leasingowych i innych zobowiązań. Niestety, jeśli tego problemu nie zdiagnozujesz na wczesnym etapie to może to Cię doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak niewypłacalność, a nawet upadłość. Dlatego identyfikacja i akceptacja problemów na wczesnym etapie ich istnienia to połowa sukcesu do ich rozwiązania.

Właśnie w takim momencie restrukturyzacja może być skutecznym sposobem na rozwiązanie problemów z płynnością finansową i na pewno, teraz gdy to czytasz zadajesz sobie pytanie – jak?

Pozwól, że poniżej wyjaśnię Ci to w przystępny sposób.

Restrukturyzacja bardzo szybko może pomóc firmie w uwolnieniu gotówki, której potrzebujesz do pokrycia bieżących zobowiązań. Może to nastąpić poprzez zawieszenie miesięcznych rat kredytowych od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Dzięki temu możesz złapać tak bardzo potrzebny oddech, zbudować poduszkę finansową, ale przede wszystkim zyskać potrzebny czas na by przeorganizować model biznesowy. Po by wprowadzić takie zmiany, które pozwolą Ci zmaksymalizować korzyści w najkrótszym możliwym czasie.

Następna korzyść jaką daje Ci restrukturyzacja to możliwość zmniejszenia ogólnego poziomu zadłużenia przez umorzenie części kapitału i odsetek oraz ustalenie nowego planu spłaty, który będzie dostosowany do Twoich możliwości finansowych. Dzięki temu poprawi się ogólna sytuacja i kondycja finansowa Twojej firmy, a samo zarządzanie przepływami pieniężnymi będzie ułatwione.

Dzięki tak cennemu czasowi, o którym pisałem kilka zdań wcześniej będziesz mógł zidentyfikować nierentowne projekty, kontrakty i mógł z nich zrezygnować, pochylić się nad bolączkami by móc wprowadzić zmiany, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i poprawi przepływy pieniężne w firmie.

W ramach restrukturyzacji możliwe jest również uzyskanie nowego finansowania w postaci kredytu lub inwestycji od nowych udziałowców. Zaznaczę, że aby móc się o to ubiegać konieczne jest przywrócenie zaufania potencjalnych interesariuszy. Do tego niezbędna jest pomyślnie przeprowadzone restrukturyzacja, która pokaże wierzycielom, kontrahentom i klientom, że firma jest zaangażowana w rozwiązanie swoich problemów, a wdrożony plan przynosi pozytywne efekty.

Podsumowując, wiesz już jak restrukturyzacja może pomóc rozwiązać problemy z płynnością finansową. Najważniejsze to dać sobie szansę na wczesnym etapie istnienia problemów.

Pamiętaj, że to połowa sukcesu.

 

O autorze