Co dowiesz się z artykułu:
Wyobraźmy sobie grę w karty, ale zamiast klasycznego Piotrusia, gramy w "Produkcyjnego Piotrusia". W tej wersji, rozdanie talii symbolizuje uruchomienie procesu biznesowego. Twoi przeciwnicy to konkurencja i zmieniające się otoczenie zewnętrzne. Parą kart jest problem i poszukiwane przez Ciebie rozwiązanie. Natomiast ostatnia, czarna owca to najtrudniej identyfikowalny element całej układanki. Możesz wygrać tę rundę tylko wykładając karty na stół. Dlatego dzisiaj przyjrzyjmy się głównym problemom z jakimi mierzą się firmy produkcyjne, a następnie odpowiemy na pytanie jak restrukturyzacja może pomóc je rozwiązać.
Największe utrapienie każdej firmy produkcyjnej – dostawcy, którzy stale podnoszą ceny surowców. Przerzucają cały ciężar swoich problemów na Ciebie, co w efekcie winduje jeszcze bardziej Twoje koszty produkcji na wyższy poziom. Z jednej strony nie ma się co dziwić dostawcom, bo przecież oni też mierzą się z podobnymi problemami, a na kogo łatwiej przerzucić swój ciężar? Oczywiście, że na kontrahenta.
Następnym obszarem problemów są rosnące w kosmicznym tempie koszty energii, które w ostatnich latach w dużej części polskich przedsiębiorstw wzrosły kilkukrotnie. To, co jeszcze niedawno wydawało się łatwe, czyli utrzymanie hal produkcyjnych teraz w większości firm staje się koszmarem. Właśnie ze względów na nieprzewidywalność tempa zmian w tej sferze. Ostatnim problematycznym elementem są rosnące koszty zatrudnienia pracownika, które są wywołane przez inflacyjne wyrównywanie stawek wynagrodzenia.
Zastanawiasz się na pewno jak utrzymać ciągłość produkcji, skoro ciągle brakuje Ci ludzi do pracy? Ogromnym problemem, jaki zidentyfikowaliśmy to właśnie brak doświadczonych i lojalnych pracowników. Bardzo często jednak największym problemem nie jest sam pracownik produkcji czy biura – a system, proces zarządzania produkcją, komunikacja w zespole, a także kultura.
Większość przedsiębiorstw, które borykają się z takim problemem nie prowadzi potrzebnych wskaźników monitorujących, aby móc w ogóle ten problem wyłapać.
Co mam na myśli? Wskaźnik rotacji, badanie satysfakcji z pracy, standaryzacja procesu wdrożenia czy angażowanie pracowników w rozwiązywanie problemów produkcyjnych. Już od dawna nie tylko pieniądze sprawią, że człowiek chce pracować w konkretnej firmie. Utożsamianie się z wartościami organizacji i poczucie spełnienia zawodowego na pewno zwiększy przywiązanie do Ciebie i firmy.
Problem znany i nielubiany, ponad 90% firm produkcyjnych mierzy się właśnie z tym problemem. Faktury z terminem płatności 30 dni, a płatność dociera do 60 lub nawet 90 dni. Największy „kredyt” zaciągają kontrahenci posiadający limity kupieckie. W tym obszarze widzimy największy odsetek niepłacących i zaburzających cash flow firm kontrahentów.
Wyzwania, które stoją na drodze poprawnego funkcjonowania łańcucha dostaw, są ściśle powiązane z poprzednio omówionymi bolączkami. Długie terminy realizacji dostaw i opóźnienia u klientów stanowią poważny problem dla firm produkcyjnych i są generatorem kolejnych problemów już w samej firmie. Ich źródłem są często luki w zarządzaniu gospodarką magazynową, systemie zarządzania produkcją, a także w koordynowaniu procesów między podmiotami uczestniczącymi w łańcuchu dostaw.
Wyobraź sobie statek bez mapy i steru, dryfujący po wzburzonym morzu. Tak właśnie funkcjonuje wiele firm bez jasno określonej misji, wizji i strategii działania. Nic dziwnego, że napotykają one na problemy i nie potrafią w pełni wykorzystać swojego potencjału.
Dają kierunek: określają, dokąd firma zmierza i co chce osiągnąć. Dzięki temu wszyscy w firmie wiedzą, do czego dążą i jakie są ich cele.
Motywują pracowników: Jasno określona misja i wizja inspirują pracowników i sprawiają, że czują się częścią czegoś większego.
Ułatwiają podejmowanie decyzji: Strategia działania wyznacza ramy dla podejmowania decyzji, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów.
Pomagają w budowaniu przewagi konkurencyjnej: Firma, która wie, co chce osiągnąć i jak to zrobić, jest w stanie wyprzedzić konkurencję.
Wiele małych i średnich firm skupia się na bieżących wyzwaniach i gaszeniu „pożarów”. Brakuje im czasu i zasobów na opracowanie długoterminowej strategii. To gigantyczny błąd! Określenie misji, wizji i strategii działania to inwestycja, która zwraca się z nawiązką. Pozwala firmie rozwijać się w sposób zrównoważony, osiągać cele i budować silną pozycję na rynku.
Dochodzimy tak naprawdę do meritum. Wszystkie powyższe problemy prowadzą nas do tego głównego, który jest najszybciej diagnozowany. Problem z płynnością finansową. Taki problem działa jak efekt kuli śnieżnej, zaczyna się od małej faktury czy niezapłaconej raty kredytowej, a później lawinowo rośnie i rośnie do gigantycznych rozmiarów i nie wiesz jak wtedy taki problem rozwiązać.
Dlatego sumując wszystkie problemy warto się zastanowić i porozmawiać o możliwości restrukturyzacji, ponieważ jest ona w stanie skutecznie te problemy rozwiązać. Dlaczego? Wszystkie wymienione problemy tak naprawdę zostaną zawieszone na okres od kilku do kilkunastu miesięcy. Dzięki temu Ty zyskasz tak potrzebny oddech, a problemy, które Ci towarzyszą z tym związane odłożysz na bok. Będziesz mógł pieniądze, które chwilę temu przerzucałeś, aby ugasić pożar za pożarem zostawić w firmie i zbudować poduszkę finansową tak bardzo Ci teraz potrzebną i przede wszystkim skupić się na dobrej i efektywnej pracy, na zarabianiu pieniędzy. Przeorganizować struktury firmowe, tak aby funkcjonowały prawidłowo, opracować misję i strategię z jaką chcesz działać.
Restrukturyzacja pomoże Ci we wdrożeniu nowych procedur kontroli jakości, szkoleniu pracowników, inwestycji w nowe technologie i poprawie ogólnej jakości produktów. Może to prowadzić do zwiększenia satysfakcji klientów i wzmocnienia pozycji konkurencyjnej firmy. Kolejnym obszarem, w jakim może Ci pomóc restrukturyzacja to wdrożenie programów motywacyjnych dla pracowników, poprawa warunków pracy i zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów ludzkich. Może to prowadzić do stabilizacji zespołu i zwiększenia produktywności.
Wysokie koszty? Dzięki restrukturyzacji masz możliwość renegocjowania umów z kontrahentami, optymalizacji procesów produkcyjnych, wdrożeniu programów oszczędnościowych i zmniejszeniu ogólnych kosztów działalności. Może to prowadzić do poprawy rentowności i zwiększenia marży zysku.
Zmiany technologiczne? Czas jaki zyskujesz dzięki restrukturyzacji może pomóc firmie w dostosowaniu się do zmian technologicznych, środki, które przerzucałeś/przerzucałaś na gaszenie pożarów teraz zainwestujesz w nowe technologie, rozwój nowych produktów i usług oraz zwiększenie innowacyjności. Dzięki temu poprawisz, ale i wzmocnisz pozycję firmy i przygotujesz ją do nadchodzących wyzwań.
Presja ze strony konkurencji? Czas, jaki zyskujesz umożliwi Ci przeanalizowanie modelu biznesowego, poświęcisz go na poprawę obsługi klienta, wdrożenie nowych strategii marketingowych i zwiększenie efektywności działań sprzedażowych. Dzięki temu możesz zyskać większy udział w rynku.
Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Ci inaczej spojrzeć na problemy, które dotykają Twoją firmę. Zidentyfikować problemy, co w efekcie będzie motorem napędowym do działania ku poprawie całej sytuacji.
Osoba o szerokich horyzontach, dla której nie istnieją sytuacje bez wyjścia – Pan Mikołaj Laskowski zawsze uwalnia swoje pokłady kreatywności i w ten sposób znajduje rozwiązania, które uratowały już niejeden biznes. Posiada bogate doświadczenie w zakresie marketingu, zarządzania oraz sprzedaży. Swoje kompetencje nabył poprzez ukończenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz w praktyce – na ścieżce zawodowej. Dodatkowo, regularnie bierze udział w szkoleniach biznesowych – wiele z nich mógłby poprowadzić samodzielnie ze względu na wysokie umiejętności interpersonalne przejawiające się łatwością w nawiązywaniu kontaktów oraz bogatą wiedzę praktyczną. Jego mocną stroną jest dobra orientacja w wielu branżach – dlatego może wspierać klientów realizujących cele biznesowe w różnych sektorach gospodarki. Jego elastyczne podejście jest ogromnym wsparciem przy optymalizacji firmowych kosztów oraz zwiększaniu efektywności funkcjonowania danego podmiotu gospodarczego.
Darmowa konsultacja pozwoli Ci sprawdzić jakie mamy możliwości dla Twojej firmy!
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy błyskawicznie i rzeczowo, dowiedz się co możemy zrobić dla Twojej firmy.
REGON: 366322214
NIP: 7792456014
KRS 0000657497 Sąd Rejonowy:
Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS