Co dowiesz się z artykułu:
Niestety często przedsiębiorstwa muszą stawić czoło wyzwaniom finansowym, które mogą zagrozić ich stabilności i długoterminowej egzystencji. W takich sytuacjach istnieją narzędzia prawne, które mogą pomóc firmom w przezwyciężeniu trudności i zapewnieniu kontynuacji ich działalności. Dwa z tych kluczowych narzędzi to postępowanie naprawcze i restrukturyzacyjne. Czym one się od siebie różnią? Tym tematem zajmiemy się szczegółowo w poniższym artykule. Zapraszamy!
Prawo upadłościowe, które było stosowane w polskim prawie do końca 2015 roku, umożliwiało rozpoczęcie postępowania naprawczego wobec firm, którym groziła niewypłacalność, a które chciały wciąż prowadzić biznes bez ogłaszania upadłości. Rozpoczynało się ono od oświadczenia samego dłużnika w sądzie upadłościowym. W związku z tym sama zadłużona firma decydowała, czy skorzysta z możliwości wszczęcia postępowania naprawczego.
Postępowanie naprawcze miało liczne ograniczenia, zwłaszcza w przypadku rozbudowanych przedsiębiorstw z dużym portfelem wierzytelności. Często proces ten był skomplikowany i czasochłonny, co mogło zniechęcać przedsiębiorstwa do jego wykorzystania w praktyce. Samo rozpoczęcie postępowania naprawczego sprawiało, że wszelkie spłaty zobowiązań ulegały zawieszeniu. Nie było również możliwości wszczęcia wobec przedsiębiorstwa postępowania egzekucyjnego.
Z kolei, postępowanie restrukturyzacyjne, wprowadzone na mocy Ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, stanowiło znaczną poprawę w stosunku do wcześniejszego systemu. Było bardziej kompleksowym i elastycznym narzędziem, które pozwalało na restrukturyzację zadłużenia w różnych formach, w tym:
Każde z tych postępowań było dostosowane do specyficznych potrzeb i możliwości dłużnika, oferując szerszą ochronę przed egzekucją oraz większe możliwości negocjacji z wierzycielami. Postępowanie restrukturyzacyjne było również bardziej przyjazne dla przedsiębiorców, umożliwiając szybsze i bardziej skuteczne działania w sytuacji kryzysowej.
Przed 2016 rokiem i wprowadzeniem Prawa restrukturyzacyjnego nie było w zasadzie żadnej innej możliwości dla poważnie zadłużonych przedsiębiorców, niż ogłosić upadłość. Oczywiście nadal takie przypadki mają miejsce, jednak w świetle nowych przepisów przed upadłością zawsze pierwszeństwo ma restrukturyzacja. Efektywne wykorzystanie dostępnych możliwości stwarza prawdziwą okazję do rozwiązania problemów przedsiębiorstwa.
Podejście do postępowania naprawczego, zwłaszcza na podstawie doświadczeń wynikających z wcześniejszych przepisów prawa restrukturyzacyjnego sprzed 2016 roku, przyniosło istotne wnioski dla ustawodawców, sądów, zadłużonych przedsiębiorców oraz ich wierzycieli. W sposób wyraźny uświadomiło ono, że ratowanie działalności przedsiębiorstwa oraz umożliwienie przedsiębiorcy kontynuowania jego działalności gospodarczej stanowi znacznie lepsze rozwiązanie niż doprowadzenie do jego upadłości. Istotną korzyścią wynikającą z tego podejścia jest fakt, że przywrócenie działalności na rynku, generującej zyski, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo spłaty długów przez dłużnika – a przecież koniec końców o to chodzi wierzycielom.
Wspólnik firmy Confiance, dyrektor operacyjny procesu restrukturyzacji – Pan Jakub Malinowski jest osobą kreatywną, wyważoną i pracowitą. Niczym wytrawny szachista każde swoje posunięcie popiera szczegółową analizą a takie podejście sprawia, że doskonale radzi sobie z rozwiązywaniem nawet tych z pozoru nierozwiązywalnych problemów. Specjalizuje się w przeprowadzaniu gruntownych przekształceń struktur przedsiębiorstw – na swoim koncie ma uchronienie wielu firm przed upadłością i wyprowadzenie ich na przysłowiową prostą. Doskonale radzi sobie w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich dlatego mediacje z wierzycielami nie stanowią dla niego problemu. To właśnie połączenie umiejętności miękkich, życiowego doświadczenia i bogatej wiedzy finansowo-biznesowej sprawia, że udało mu się zajść tak daleko. To osoba ambitna i chętnie podejmująca się nowych wyzwań (pod warunkiem, że po wnikliwej analizie uzna, że warto spróbować). Wykazuje się wyjątkowymi umiejętnościami pracy pod presją czasu i stresu, a jego opanowanie przekłada się na poczucie bezpieczeństwa wśród klientów. Jego życiowe motto brzmi:
„TO, co robimy, pokazuje KIM jesteśmy naprawdę.”
Darmowa konsultacja pozwoli Ci sprawdzić jakie mamy możliwości dla Twojej firmy!
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy błyskawicznie i rzeczowo, dowiedz się co możemy zrobić dla Twojej firmy.
REGON: 366322214
NIP: 7792456014
KRS 0000657497 Sąd Rejonowy:
Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS