Co dowiesz się z artykułu:
Dokumentem niezbędnym podczas wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych jest plan restrukturyzacji. Czym on jest? To obligatoryjny dokument zawierający rozwiązania i harmonogram działań restrukturyzacyjnych. Ustawa wymienia najważniejsze elementy, które muszą się w nim znaleźć oraz wskazuje, kto może przygotować taki dokument.
Plan restrukturyzacji jest podstawowym dokumentem w procesie naprawczym przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej. Jego głównym celem jest uniknięcie upadłości i zapewnienie podstaw do odzyskania płynności finansowej oraz poprawy efektywności działania. Dokument ten powinien zawierać szczegółową diagnozę obecnej sytuacji przedsiębiorstwa, w tym analizę przyczyn trudności, a także przedstawienie konkretnej strategii naprawczej.
Rozróżniamy dwa główne typy planów: wstępny i zasadniczy. Pierwszy z nich jest wymagany przy wnioskowaniu o otwarcie określonych postępowań restrukturyzacyjnych i zawiera podstawowe założenia dotyczące analizy sytuacji przedsiębiorstwa, proponowanych środków restrukturyzacyjnych oraz wstępnych kosztów tych działań. Plan restrukturyzacyjny właściwy jest bardziej szczegółowy i obejmuje kompleksową strategię wyjścia z kryzysu, włączając w to przyszłe prognozy finansowe, strategię operacyjną oraz metody finansowania restrukturyzacji.
Art. 10 Prawa restrukturyzacyjnego wymienia jedenaście elementów, które musi zawierać każdy zasadniczy plan restrukturyzacji. Są to:
Należy jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach plan nie musi zawierać wszystkich wymienionych punktów. Ograniczenie wymaga jednak uzasadnienia.
Zgodnie z polskim prawem, plan restrukturyzacyjny może być opracowany przez nadzorcę układu, nadzorcę sądowego lub zarządcę, w zależności od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w skomplikowanych sprawach dużych przedsiębiorstw, możliwe jest zlecanie opracowania planu osobom trzecim.
Realizacja planu restrukturyzacji wymaga nie tylko strategicznego planowania, ale także elastyczności w działaniu. Przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego dostosowywania się do nowych warunków, zarządzania ryzykiem oraz efektywnego wykorzystania zasobów. Dlatego w planie restrukturyzacji firma musi transparentnie poinformować o bieżącej sytuacji, a także o strategii i finansowaniu. Aby ułatwić ten proces i zwiększyć szansę na powodzenie, warto skorzystać z doradztwa restrukturyzacyjnego.
Wspólnik firmy Confiance, dyrektor operacyjny procesu restrukturyzacji – Pan Jakub Malinowski jest osobą kreatywną, wyważoną i pracowitą. Niczym wytrawny szachista każde swoje posunięcie popiera szczegółową analizą a takie podejście sprawia, że doskonale radzi sobie z rozwiązywaniem nawet tych z pozoru nierozwiązywalnych problemów. Specjalizuje się w przeprowadzaniu gruntownych przekształceń struktur przedsiębiorstw – na swoim koncie ma uchronienie wielu firm przed upadłością i wyprowadzenie ich na przysłowiową prostą. Doskonale radzi sobie w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich dlatego mediacje z wierzycielami nie stanowią dla niego problemu. To właśnie połączenie umiejętności miękkich, życiowego doświadczenia i bogatej wiedzy finansowo-biznesowej sprawia, że udało mu się zajść tak daleko. To osoba ambitna i chętnie podejmująca się nowych wyzwań (pod warunkiem, że po wnikliwej analizie uzna, że warto spróbować). Wykazuje się wyjątkowymi umiejętnościami pracy pod presją czasu i stresu, a jego opanowanie przekłada się na poczucie bezpieczeństwa wśród klientów. Jego życiowe motto brzmi:
„TO, co robimy, pokazuje KIM jesteśmy naprawdę.”
Darmowa konsultacja pozwoli Ci sprawdzić jakie mamy możliwości dla Twojej firmy!
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy błyskawicznie i rzeczowo, dowiedz się co możemy zrobić dla Twojej firmy.
REGON: 366322214
NIP: 7792456014
KRS 0000657497 Sąd Rejonowy:
Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS