Co dowiesz się z artykułu:
Postępowania restrukturyzacyjne stanowią kluczowe narzędzie dla firm w obliczu poważnych trudności finansowych. To zbiór działań, które mają na celu skuteczne uniknięcie upadłości przedsiębiorstwa. Prawo restrukturyzacyjne w Polsce wymienia aż cztery rodzaje tego typu postępowań. Jakie są rodzaje restrukturyzacji oraz jak wybrać rodzaj postępowania? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Możemy wyróżnić cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, z których skorzystasz w przypadku problemów finansowych swojego przedsiębiorstwa. Należą do nich:
Warto przyjrzeć się bliżej każdemu z nich, aby zrozumieć, na czym polegają. Wszystkie rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych mają jeden cel, a mianowicie uchronić przedsiębiorstwo od upadłości, na wskutek zawarcia układu z wierzycielami. Porozumienie zawarte w formie umowy umożliwia przedsiębiorstwom z problemami finansowymi o różnym stopniu nasilenia spłacenia zaległych wierzytelności.
Jedną z form postępowań restrukturyzacyjnych jest postępowanie o zatwierdzenie układu, mające na celu uzyskanie aprobaty od wierzycieli w sprawie układu, którego celem jest uregulowanie zaległych wierzytelności. W przeciwieństwie do innych postępowań odbywa się ono pozasądownie. Wpierw mają miejsce negocjacje dotyczące układu, a dopiero po ich zakończeniu kierowany jest wniosek do sądu o zatwierdzenie układu. Postępowanie to ma niższy stopień formalizacji, co przekłada się na skrócony czas trwania i obniżone koszty. Rozwiązanie to jest kierowane do przedsiębiorstw, które nie wymagają radykalnych zmian względem kondycji finansowej prowadzonej działalności, a jedynie dążą do porozumienia. Z tego rozwiązania może skorzystać dłużnik, którego suma spornych wierzytelności uprawniających do udziału w głosowaniu nad układem przekracza 15% łącznej wartości wierzytelności uprawniających do głosowania.
Przyspieszone postępowanie układowe to alternatywa dla tradycyjnego postępowania układowego, z tą różnicą, że jest przeznaczone dla przedsiębiorców, których udział w sumie wierzytelności spornych, uprawniających do udziału w głosowaniu nad układem, nie przekracza 15% łącznej wartości wierzytelności uprawniających do głosowania. Wyróżniają je również skrócone terminy i dynamiczniejsze negocjacje. Przyspieszone postępowanie odbywa się pozasądownie.
Postępowanie układowe to bardziej rozbudowana procedura restrukturyzacyjna, która również skupia się na wypracowaniu układu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami. Możliwe jest przeprowadzenie tego postępowania w przypadku, gdy suma wierzytelności spornych przewyższa 15% ogólnej kwoty wierzytelności, uprawniających do uczestnictwa w głosowaniu nad układem. W ramach postępowania układowego nie jest możliwe uzyskanie porozumienia pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami bez sporządzenia i zatwierdzenia spisu wierzytelności.
Proces wyboru odpowiedniego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego dla przedsiębiorstwa to kwestia, która wymaga starannej i indywidualnej oceny. Każda z sytuacji jest inna, a dokonanie właściwego wyboru zależy tak naprawdę od wielu czynników, w tym między innymi aktualnego stanu finansowego, czy też rodzaju prowadzonej działalności. W razie trudności z wyborem skorzystaj z naszej usługi, jaką jest doradztwo restrukturyzacyjne dla firm. Specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, co pomoże w ocenie sytuacji i znalezieniu rozwiązania.
Darmowa konsultacja pozwoli Ci sprawdzić jakie mamy możliwości dla Twojej firmy!
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy błyskawicznie i rzeczowo, dowiedz się co możemy zrobić dla Twojej firmy.
REGON: 366322214
NIP: 7792456014
KRS 0000657497 Sąd Rejonowy:
Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS