Elitarne doradztwo finansowe - Confiance

Jak wybrać odpowiednią firmę do przeprowadzenia restrukturyzacji ?

Restrukturyzacja firmy to bardzo trudny i skomplikowany proces, który wymaga złożenia wielu elementów w całość, aby na końcu osiągnąć oczekiwany sukces. Jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym zadaniem do wykonania dla Ciebie jako przedsiębiorcy, który zastanawia się nad procesem restrukturyzacji jest wybór odpowiedniej firmy do przeprowadzenia procesu restrukturyzacji. Dlaczego? W tym artykule odpowiem Ci na to pytanie. Wyjaśnię Ci co wyróżnia dobre firmy i na co zwrócić uwagę podejmując tą najważniejszą decyzję.

Wybór firmy do restrukturyzacji

Zacznijmy od samego początku, czyli o wadze decyzji jaką jako przedsiębiorca musisz podjąć przy wyborze firmy do restrukturyzacji, z jaką będziesz chciał współpracować. Jest to najważniejsza decyzja przed jaką staniesz, ponieważ celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości firmy przez umożliwienie restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Przekładając to na prosty język, celem postępowania jest uratowanie firmy z trudnej sytuacji w jakiej się znalazła, poprawa płynności finansowej przez umożliwienie zmierzenia się z dotychczasowymi problemami na nowych zasadach. Takich, które dla firmy będą realne do wykonania.

Zanim jednak zaczniesz na nowo mierzyć się ze swoimi dotychczasowymi problemami dostaniesz tak bardzo potrzebny czas. Czas na to, żeby załapać oddech, przemyśleć strategię swojej firmy, przeorganizować priorytety i metody działania, po to, że gdy przyjdzie czas na spłatę zobowiązań będziesz na nie doskonale przygotowany. Dlatego nie łudź się, że będziesz sobie w stanie poradzić z tym sam/sama. Proces restrukturyzacji to nie tylko proces prawny, ale przede wszystkim biznesowy i to w głównej mierze od tej drugiej sfery zależy powodzenie całej operacji. Wybierając właściwą firmę staniesz przed dylematem – czy tylko dostaniesz plaster na ranę czy prawdziwe lekarstwo, które pomoże w ciężkiej chorobie.

Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że jeśli rozpoczniesz proces restrukturyzacji firmy, ale nic się w niej nie zmieni to proces nie przyniesie oczekiwanego skutku, w zasadzie będzie jedynie odłożeniem w czasie tego co nie uchronne – upadłości. 

Dotarliśmy do pierwszego ważnego obszaru przy wyborze firmy do przeprowadzania restrukturyzacji. Musisz sobie zadać pytanie podejmując decyzję – kto pracuje nad moją sprawą? Tylko doświadczony zespół, który posiada w swoim składzie ekspertów nie tylko z zakresu prawa ale przede wszystkim prowadzenia biznesu –  wiedzę merytoryczną nie tylko w obszarze restrukturyzacji, ale również – zarządzania, procesów kontrolingowych, wiedzy rachunkowej i produktów finansowych.

Potrzebujesz zespołu, które umożliwi zaproponowanie optymalnych rozwiązań, kompleksową obsługę całego procesu restrukturyzacyjnego i merytoryczne wsparcie na każdym jego etapie. Ty jako przedsiębiorca nie masz obowiązku znać się na wszystkim, powinieneś mieć od tego zespół ludzi, którzy odpowiedzą Ci na każde zadane pytanie w zrozumiały sposób i w jasny dla Ciebie będą prowadzić całe postępowanie. Wspólnymi siłami można osiągnąć wspominany tak często przeze mnie sukces. Zależność występuje po obu stronach. Ty jako przedsiębiorca musisz być gotowy na wdrożenie nowych rozwiązań naprawczych, które zaproponuje Ci Twój zespół ekspertów.

Kolejnym czynnikiem na jaki musisz zwrócić uwagę jest zakres pracy jaki dla Ciebie będzie realizowała wybrana firma, a dobra firma restrukturyzacyjna najprościej rzecz ujmując robi tak naprawdę wszystko od A do Z. Tą pracę można podzielić na III etapy.
 

Etapy pracy nad restrukturyzacją

Etap I

1. Przeprowadzanie kompleksowego audytu dokumentów niezbędnych do przygotowywania dokumentacji potrzebnej do wszczęcia postępowania.

2. Zapewnienie wsparcia merytorycznego przy pozyskiwaniu dokumentów niezbędnych dla przygotowania dokumentacji potrzebnej do zainicjowania postępowania restrukturyzacyjnego.

3. Wsparcie w zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji do przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego w tym spisu wierzytelności, spisu wierzytelności spornych oraz wstępnego planu restrukturyzacyjnego.

4. Współpraca przy opracowaniu strategii i planu działań mających na celu poprawę sytuacji ekonomicznej.

5. Poinformowanie wierzycieli o otwarciu postępowania restukturyzacyjnego.

6. Kontakt z wierzycielami w przypadku wypowiedzenia umów po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.

7. Opracowanie propozycji układowych dla wierzycieli.

8. Przedstawienie rekomendacji dotyczących dnia układowego oraz opracowanie wzoru kart do głosowania i ich przygotowanie dla każdego wierzyciela. 

9. Udział w zbieraniu głosów wierzycieli oraz możliwość zwołania zgromadzenia wierzycieli, w celu głosowania nad układem.

Etap II

1. Przygotowanie i złożenie wniosku o zatwierdzenie układu.

2. Wprowadzenie w życie zaplanowanych strategii ekonomicznej oraz biznesowej.

Etap III

1. Monitorowanie postępowania sądowego do czasu uzyskania prawomocnego postanowienia o zatwierdzeniu układu.

2. Przygotowanie harmonogramu spłaty wierzycieli zgodnie z przyjętymi propozycjami układowymi.

3. Monitorowanie postępowania sądowego do czasu uzyskania prawomocnego postanowienia o zatwierdzeniu układu. 

4. Przygotowanie harmonogramu spłaty wierzycieli zgodnie z przyjętymi propozycjami układowymi. 

Jak widzisz jest tego sporo i właśnie dlatego wszystkie te punkty wypisałem. Jedna osoba czy tym bardziej Ty sam/sama, czyli osoba, która się na tym nie zna nie jesteś w stanie się tym zająć, aby było to wykonane dobrze. Oddanie tych kompetencji osobom, które się na tym znają dla Ciebie ma same plusy. Wiesz, że zostanie to zrobione dobrze, a odpowiedzialność nie spoczywa na Twoich barkach.

Następnym obszarem, na który powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę jest gwarancja oferowana przez firmę. Pamięta – tylko ta pisemna. Przecież chcesz mieć pewność, że jeśli się na kogoś zdecydujesz to chcesz, aby praca wykonana była dobrze, skutecznie, ale, i że zapłacisz za nią tylko raz. Zapytaj więc firmę, którą rozważasz o gwarancję pisemną. 

Nie bez znaczenia jest również dostępność Twojego zespołu. Bardzo ważne jest to czy możesz np. zadzwonić o każdej porze, czy zawsze ktoś będzie dostępny lub napisać np. SMS czy wiadomość na Whatsapp. Zadać pytanie, zgłosić coś niepokojącego itd. Dobra firma praktykuje taką dostępność w komunikacji. Dzięki temu Ty wiesz, że masz opiekę tak naprawdę 24h na dobę i co by się nie działo otrzymasz pomoc.

Ostatnim obszarem, który musimy zgłębić jest cena oraz zakres działań dostosowany do Twoich możliwości. W kwestii ceny pytanie brzmi – czy jest ona przejrzysta tzn. czy wiesz za co płacisz? Czy obejmuje cały zakres prac. Przecież chcesz to wiedzieć już na samym początku, podejmując decyzję – że cena, którą otrzymałeś za przeprowadzenie restrukturyzacji zawiera już wszystko i nic niespodziewanego Cię już nie czeka. 

Cena to jednak nie wszystko, musisz zwrócić uwagę na to w jakim czasie i w jaki sposób przyjdzie Ci zapłacić wybranej firmie. Chcę przestrzec Cię przed terminami 4.miesięcznymi lub krótszymi. 

Dlaczego? Tak krótki termin jest alarmem dla Ciebie, ponieważ jak już zapewne wiesz po 4 miesiącach od rozpoczęcia procesu przychodzi czas weryfikacji – złożenie wniosku do sądu/

Jeśli Ty musisz zapłacić firmie przed realną weryfikacją ich pracy całe wynagrodzenie to możesz być w zasadzie pewien/pewna, że nie masz jakiejkolwiek gwarancji sukcesu i współpraca z nimi jest jak loteria. 

Warto zwracać uwagę tylko na te firmy, które lwią część swojego wynagrodzenia otrzymają od Ciebie po złożeniu wniosku, masz wtedy pewność, że ich praca została wykonana dobrze, a Ty możesz spać spokojnie. Pamiętaj jednak żeby warunki tego wynagrodzenia nadal były przejrzyste i nie były żadnym procentem od jakiejś wartości, bo to kolejne zagrożenie dla Ciebie.

 

Wybór firmy do restrukturyzacji - Podsumowanie

Podsumowując, wybór firmy do przeprowadzenia restrukturyzacji jest trudny i obfitujący w wiele trudnych pytań na jakie przyjdzie Ci odpowiedzieć. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w dylematach z jakimi tutaj trafiłeś, a Twój ostateczny wybór był dobry!

 

O autorze