Jak obniżyć podatki?

W Polsce optymalizacja podatkowa kojarzy się z oszustwami wobec państwa oraz nadużywaniem prawa. Wcale nie musi tak być. Możliwości płacenia niższych podatków są uwzględnione w prawie polskim i tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się z tej furtki skorzystać. Oczywiście, aby płacić niższe kwoty, musimy spełniać wyraźne określone warunki. Kiedy optymalizacja podatków jest możliwa? Kto może z niej skorzystać? Na te pytania odpowiadają doradcy finansowi Confiance.

Temat optymalizacji podatkowej można zamknąć w jednym zdaniu: płać tylko tyle, ile musisz. Trzeba pozbyć się złudzeń: nie można całkowicie odciąć się od płacenia podatków. To one stanowią fundament struktury państwa – dzięki nim powstają nowe drogi, placówki oświatowe, szpitale itd. Znaczna część funduszu podatkowego jest kierowana na utrzymanie polskiej służby zdrowia. Confiance również zwraca uwagę na kształt polskiego systemu podatkowego: niestety nie należy on do najbardziej przejrzystych, dlatego też osoby niezajmujące się na co dzień finansami, jak i wielu początkujących przedsiębiorców, mogą się w nim łatwo pogubić.

PODATEK A OPTYMALIZACJA PODATKOWA

Podatek to powszechne, nieodpłatne, przymusowe świadczeniem pieniężnym na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. Podatek musi być zapłacony przez każdą osobę fizyczną uzyskującą dochód. Natomiast optymalizacja podatkowa to działania, które mają na celu wybór takiej formy prowadzenia działalności, aby był on jak najbardziej opłacalny dla danego przedsiębiorstwa. Podjęcie próby optymalizacji podatków na własną rękę może być ryzykowne dla interesu firmy – na samym początku lepiej poprosić o pomoc specjalistów niż popełnić błędy, które będą nas wiele kosztować.

JAK OBNIŻYĆ PODATKI- SPOSOBY OPTYMALIZACJI PODATKOWEJ

Sposobów na zmniejszenie kwoty podatków jest wiele. Kilka z nich można stosować równolegle. Oto przykłady:

-Ryczałt czy podatek liniowy? Wybierz to, co dla Ciebie lepsze
-Ulgi i zwolnienia podatkowe
-Oszczędzanie podatkowe
-Przeniesie działalności poza teren Polski
-Rozliczenie kwartalne zamiast miesięcznego

Czy do tej pory zastosowałeś już któryś z nich? Te zabiegi to absolutna podstawa do poszukiwania innych optymalnych rozwiązań w Twojej firmie. Confiance radzi: wprowadź w życie te, które są na ten moment możliwe, resztę pozostaw specjalistom.

OBNIŻENIE PODATKU DOCHODOWEGO – SKUTECZNE METODY


  1. Zwolnienie z PIT do 26. roku życia

Od sierpnia 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym wedle której osoby do 26. Roku życia nieprzekraczające pierwszego progu podatkowego (czyli 85, 528 brutto) są całkowicie zwolnieni z opłacania podatku PIT.

Oznacza to, że jeżeli taka osoba pracuje na etacie lub umowie zlecenie to jego szef nie odprowadza za nią podatku dochodowego. Kwota wynagrodzenia brutto jest zmniejszona tylko o składki na ZUS. Warto pamiętać, że przepis ten nie dotyczy osób samozatrudnionych oraz posiadających umowę o dzieło.

  1. Szybszy zwrot podatku

Jak go otrzymać? Wystarczy rozliczyć się online – dzięki temu rozwiązaniu podatnicy składający swoje zeznanie muszą otrzymać swoje pieniądze maksymalnie w ciągu 45 dni od daty przyjęcia dokumentów. Uwaga! Należy również uwzględnić czas na ewentualne korekty.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymują zwrot podatku jeszcze szybciej, ponieważ już w ciągu 30 dni. Jeśli mamy taką możliwość – korzystajmy.

  1. Ulga rodzinna w PIT

Ulga rodzinna to również doskonała okazja na podreperowanie budżetu. Każdy, kto ma dziecko (które nie ukończyło 25. roku życia, jeśli dziecko nie pracuje i uczy się) może odliczyć je w PIT 1112,40 zł. Kwota zmienia się wraz z ilością dzieci: na drugie dziecko jest taka sama, natomiast na trzecie ulga to już 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne aż 2700 zł.

Jeśli w rodzinie wychowuje się tylko jedno dziecko trzeba pamiętać o tym, że obowiązuje nas limit dochodu. Dla jednego rodzica to 56 000 złotych, natomiast dla dwojga rozliczających się razem to 112 000 złotych. 

  1. Kwota wolna od podatku w Polsce

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów obniżenia podatków jest kwota wolna od podatku. W Polsce wynosi ona równo 8 000 zł. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli w ciągu roku zarobisz mniej lub równo 8 000 zł nie zapłacisz podatku dochodowego w ogóle, jednak pamiętaj, że i tak musisz złożyć rozliczenie PIT. Nie jest również tajemnicą, że mało kto z tej metody korzysta.


To tylko niektóre sposoby, które gwarantują Ci optymalizację Twoich finansów. W Confiance używamy ich znacznie więcej. Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń do nas. Powodzenia!